به وبسایت پرتال جامع افق خوش آمدید

تبلیغات

مطالب این تارنما با استفاده از اسکریپت هوشمند خبرخوان افق گردآوری شده است . درصورت مشاهده محتوای نامربوط لینک مطلب را گزارش دهید .

تبلیغات


مخترع لوکوموتيو آزمایشی


• مخترع 
لوکوموتيو آزمایشی کیست ؟

لوکوموتيو آزمایشی در سال 1814 میلادی، توسط یک مخترع از انگلستان به نام "جرج استیونسن" اختراع شد.

 

جرج استیونسن (George Stephenson) یک مهندس مکانیک انگلیسی و مخترع خط آهن می‌باشد.

وی از نیروی بخار در حرکت لکوموتیو استفاده کرد و این وسیله نقلیه معتبر را به وجود آورد، وی از راه‌های گوناگون از جمله کارگری معدن، رانندگی و گاوچرانی و شاگرد شوفری مخارج زندگی خود را تأمین می‌کرد و مدت ۱۵ سال برای اختراع لوکوموتیو زحمت کشید و سرانجام این غول آهنی را به حرکت درآورد. چنانچه جورج استیفنسن در بخش یک کان زغال سنگ واقع در شمال انگلیس بدنیا نمی‌آمد، شاید هرگز به فکر اختراع لوکوموتیو و قطار راه آهن نمی‌افتاد؛ زیرا او بخاطر اینکه زغال سنگ به راحتی از معدن زغال سنگ با یک وسیله راحت نقل مکان شود، به فکر اختراع لوکوموتیو و بعد هم واگن راه آهن افتاد.

 

لوکوموتيو آزمایشی را در سال 1814 اختراع کرد که این لوکوموتیو دارای یک موتور با سوخت زعال سنگ بود. این لوکوموتیو برای حمل زغال سنگ معدن مورد استفاده قرار میگیرفت. 

 

 جرج استیونسن - جورج استیفنسن

 

لوکوموتیو - لوکوموتیو 1814 - لوکوموتیو آزمایشی

 

 

• لوکوموتیو چیست ؟

لوکوموتیو ماشینی کشنده یا وسیله نقلیه ریلی است که واگن‌ها یا قطار به آن متصل می‌شوند و نیروی محرکه برای آن‌ها ایجاد می‌کند. واژه لوکوموتیو از واژهٔ لاتین لوکو به معنای از جایی به جای دیگر به‌علاوه واژه قرون وسطایی موتیووس به معنای ایجاد کردن حرکت ساخته شده‌است. بنابراین از ترکیب این دو واژه، واژه موتور لوکوموتیو به‌وجود آمده‌است. لوکوموتیوها نیروی حرکتی خود را به دو طریق عمده به دست می‌آورند. یا با سوخت فسیلی (دیزل) یا با جریان برق کار می‌کنند. لوکوموتیو خودش باری بر دوش ندارد و وظیفه آن کشیدن قطار بر روی ریل است.

 

لوکوموتیو

 

 منبع این نوشته
اشتراک گذاری مطلب
تمامی حقوق این وب سایت برای گروه آواساز محفوظ است